Skupinová psychoterapie

SKUPINOVÁ PSYCHOTERAPIE

Jedná se o formu terapie, kde se terapeut setkává s klienty v malé skupině lidí (obvykle 5-10) s podobnými problémy. Tyto skupiny mohou být zaměřené na různá témata, jako například deprese, úzkost, závislosti, mezigenerační problémy nebo traumata. Skupinová terapie může být prováděna samostatně nebo jako doplněk individuální terapie.

Výhody skupinové psychoterapie pro klienty jsou následující:

  • Podpora a sdílení: Klienti mohou sdílet své problémy s ostatními lidmi v podobné situaci. To může vést k pocitu podpory a solidarity v boji s vlastními problémy a k pocitu, že nejsou sami. Klienti mohou získat nové nápady a zkušenosti od ostatních členů skupiny, kteří zažili podobné výzvy.
  • Lepší porozumění sobě i ostatním: Skupinová terapie může pomoci klientům porozumět sobě i ostatním lépe. Klienti se mohou naučit rozpoznávat a vyjadřovat své emoce, stejně jako pochopit, jak emoce ovlivňují jejich chování a myšlení. Díky sdílení svých příběhů a zkušeností s ostatními členy skupiny se mohou klienti naučit respektovat rozdílné pohledy a přístupy.
  • Větší motivace: Skupinová terapie může pomoci klientům najít motivaci k řešení svých problémů. Klienti mohou najít inspiraci a podporu od ostatních členů skupiny, kteří se snaží řešit podobné problémy. Tím se mohou motivovat k vlastním pozitivním změnám.
  • Větší efektivita: Skupinová terapie může být efektivnější než individuální terapie v některých případech. Klienti mají více možností porovnat své myšlenky, emoce a zkušenosti s ostatními lidmi

    Klienti mají více možností porovnat své myšlenky, emoce a zkušenosti s ostatními lidmi v podobné situaci. Tím mohou získat více perspektiv na své problémy a efektivněji řešit své výzvy.